Gül Reçeli

IMG_1520_800x600

İşte yine bir reçelle daha karşınızdayım 🙂 Dedim ya çok sardırdım ben bu reçel işini.

Gül reçeli yapmak aslında aklımda yoktu. Kayınvalidem bahçesindeki gülleri toplayıp getirmiş yap diye. Hiç yapmamıştım daha önce,acaba nasıl olur ,iyi mi olur,kötü mü olur diye endişe ederken “Aman yap ne olacak,gerisi çok bahçede nasıl olsa” deyince bismillah deyip başladım tarif aramaya 🙂

Oktay Usta’nın tarifini aynen uyguladım. Sonuç güzel oldu. Korkacak bir şey yokmuş yani 🙂 Benim gül miktarım daha az olduğu için şeker miktarını ona göre ayarladım. Siz de kendi gül miktarınıza göre şekeri ayarlayın.

Malzemeler:

250 gram gül

1 kilo şeker

1 limon suyu

3.5 su bardağı su

Yapılışı:

Güllerin yapraklarını makasla kesin ve bir kasede biriktirin.

Yaprakların üzerine 1-2 yemek kaşığı şeker koyup suyu çıkana kadar iyice ovalayın.

Bu aşamada gülleri isterseniz kavanoza alıp gül mayası olarak buzdolabında tutabilirsiniz. (Daha sonra reçel yapmak üzere)

Tencerede su ve şekeri karıştırıp kaynatıyoruz.

Kıvamı koyulaşınca gül yapraklarını ekleyin ve kısık ateşte pişirin.

Ocaktan almadan 5 dakika önce limon suyunu ekleyin.

Çok fazla kaynatmayın çünkü rengi bozuluyormuş.

Reçel soğuduktan sonra kavanozlara alabilirsiniz.Yada hemen kavanoza alın ama kavanozun kapağını soğuyana kadar örtmeyin,sulanıyormuş.

Yayınlayan

elifik

1984 Kastamonu doğumluyum ve halen Kastamonu'da yaşıyorum. Diş hekimiyim. Çok sevdiğim bir mesleğim,aşık olduğum bir kocam ve dünya tatlısı iki oğlum var. Ailecek en büyük zevkimiz yeni yerler görmek ve yeni lezzetler tatmak. Paellanın peşinden İspanya'ya, pizzanın peşinden İtalya'ya,gulaşın peşinden Macaristan'a,SeaFood Restorant için Bangkok'a savruluyoruz. Umarım hiç yere inmeyiz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir