Ayva Reçeli

Ölçüleri sayı olarak veremiyorum siz kendiniz ne kadar ayva kullanacaksanız ona göre ayarlarsınız. Benim yaptığım orta boy kaseyle 3 ölçü doğranmış ayva oldu. Sonunda ise 2.5 kavanoz reçelim oldu.

Malzemeler:

1 ölçü ayva  (Ben 3 büyük boy kase ayva kullandım)

1.5 ölçü şeker (Aynı büyük boy kaseyle 4.5 ölçü şeker koydum)

Limon tuzu (Ben 2 çay kaşığı kullandım)

1-2 tane karanfil

Yapılışı:

Ayvaları yıkayıp soyduktan sonra istediğiniz şekilde doğrayın. Ben küp küp doğradım.

Doğradığınız ayvaları tencereye alın,karanfili de koyun ve üzerinden çıkacak kadar su koyup kaynatın. (Tencerenin içine ayvanın kabuklarından ve çekirdeklerinden de koyarsanız renk verecektir.)

Rengi değişecek kadar kaynadıktan sonra altını kapatın ve kenara alın.

Bu şekilde 1 gün bekletin.

Ertesi gün içindeki suyu dökmeden ocağa koyun ve tekrar kaynatın. (Bu aşamada içindeki kabuk ve çekirdekleri ayıklamanız gerekiyor.)

Kaynadıktan sonra şekeri ilave edin ve istediğiniz kıvama gelene kadar kısık ateşte kaynatın.

Ocaktan almadan 5 dakika önce limon tuzunu ilave edin.

Sıcakken kavanozlara doldurun ve soğuyana kadar ağızlarını kapatmayın.

Yayınlayan

elifik

1984 Kastamonu doğumluyum ve halen Kastamonu'da yaşıyorum. Diş hekimiyim. Çok sevdiğim bir mesleğim,aşık olduğum bir kocam ve dünya tatlısı iki oğlum var. Ailecek en büyük zevkimiz yeni yerler görmek ve yeni lezzetler tatmak. Paellanın peşinden İspanya'ya, pizzanın peşinden İtalya'ya,gulaşın peşinden Macaristan'a,SeaFood Restorant için Bangkok'a savruluyoruz. Umarım hiç yere inmeyiz :)

8 thoughts on “Ayva Reçeli”

  1. Nur Hanım reçelin şekerini koyduktan sonra ne kadar çok kaynatırsanız rengi o kadar kızarıyor. Kıvamı cıvık olduysa kaynatmaya devam edin. Kıvamı koyu olduysa reçel piştikten sonra istediğiniz kıvama gelene kadar su koyup karıştırın. Elinize sağlık 🙂

 1. Olduğu kadarıyla yiyoruz artık, daha sonra tekrar deneyeceğim.. Bloğunuzu takip ediyorum, teşekkür ederim..

 2. Merhaba elif hnm. ayva reçeli yapmak için birsürü yer dolaştım ama sizin tarifiniz aklıma daha yatkın geldiği için sizin tarifde karar kıldım ama siz ben üç büyük kase yaptım diyorsunuz bu nasıl kase ne belli deği?artı su miktarınız hiç yok ben artık ayvaları suya da koydum haşlanıyorlar … eksik tarifler insanları çoook mutsuz ediyorinanın

  1. Maria Hanım benim tarifimi tercih ettiğiniz için teşekkür ederim 🙂 pişman olmayacaksınız. Tarifte kase boyundan ziyade ölçü olarak vermemin sebebi boyutla ilgili sıkıntı olmamasıydı. Siz hangi kapla veya kaseyle ayvalarınızı ölçtüyseniz şekeri de aynı kapla ölçün. Önemli olan ikisinin aynı kapla ölçülmüş olması. Boyut önemli değil.
   Sonuç olarak kaç kavanoz reçel çıktığını belirtmek açısından büyük kase diye belirttim. Sonuçta çıkacak reçel miktarı için deneyenlere fikir vermesi açısından.
   Ayvayı haşladığınız suyun miktarına gelince ayvaların üzerinden çıkacak kadar su koymanız yeterli. Bunu da yazımda belirtmiştim 🙂 Merak etmeyin düşündüğünüzden kolay olacak. Kolay gelsin.

   1. Biraz aceleciliğime geldi,sonradan tekrar okuduğumda üzerine çıkacak kadar su dediğinizi okudum.Şimdi tam olarak anladım,umarım dediğiniz gibi benim reçelimde güzel olur.Çok teşekkür ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir