Kol Böreği

 

İşte size süper bir börek daha 🙂 Bayram için Senem yapmış.Ballı tatlıya o kadar çok takıldım ki böreğin varlığını taa neden sonra farkettim 🙂 Ağızda dağılan bir börek diyebilirim. Hatta bıçakla keserken dağılıyor ağıza sıra gelmiyor bile 🙂

İster hemen yapıp pişirin.İster katmerli haliyle buzluğa atın lazım olunca pişirin. İşte böyle alternatifi olan börekleri sanki daha çok seviyorum 🙂

 

Malzemeler:

2 yumurta sarısı

1 çay bardağı sıvıyağ

1 su bardağı süt

1 tatlı kaşığı sirke

1 tatlı kaşığı tuz

Un

 

Yağlamak için:

1 paket erimiş margarin

 

İç harcı için:

Beyaz peynir

 

Üzeri için:

Yumurta sarısı

 

Yapılışı:

Hamuru yoğurun ve 5 parçaya ayırın.

Her bir parçayı açabildiğiniz kadar büyük ve ince açın.

Açılan hamurun her katını yağlayarak katmerleyin. Katmerledikten sonra 2 kez daha yağlayıp katlayın. Elinizde avuç içi büyüklüğünde hamur kalacak.

(İsterseniz bu aşamada paketleyip buzluğa koyabilirsiniz.)

Her bir katmeri fırın tepsiniz boyunca, 5-6 parmak genişliğinde merdane ile açın.

Uzun kenara harcı koyun ve 3 kerede katlayın.

Böreklerin üzerine yumurta sarısı sürüp önceden ısınmış 180 derece fırında pişirin.

 

Yayınlayan

elifik

1984 Kastamonu doğumluyum ve halen Kastamonu'da yaşıyorum. Diş hekimiyim. Çok sevdiğim bir mesleğim,aşık olduğum bir kocam ve dünya tatlısı iki oğlum var. Ailecek en büyük zevkimiz yeni yerler görmek ve yeni lezzetler tatmak. Paellanın peşinden İspanya'ya, pizzanın peşinden İtalya'ya,gulaşın peşinden Macaristan'a,SeaFood Restorant için Bangkok'a savruluyoruz. Umarım hiç yere inmeyiz :)

2 thoughts on “Kol Böreği”

  1. Arkadaşım tariflerin çok güzel de.yapım aşamalarını resimleyebilseniz çok iyi olacak.mesela katmerlemek ne demek herkes anlamayabilir.
    sevgiler

    1. Teşekkür ederim Lale Hanım. Bundan sonra tarifleri daha ayrıntılı veremeye çalışacağım. Katmerlemek,hamuru açtıktan sonra her katını yağlayarak zarf şeklinde katlanması demek. En sonunda elinizde içi bolca yağlanmış bir kare veya dikdörtgen kalmalı. Burada önemli olan katlarken kenarların üst üste gelmesi,uc uca değil. Böylece pişince milföy gibi kat kat açılır hamur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir