Erişte

 

Eskilerden beri evlerimizde yapılan “ev makarnası” diyebileceğimiz hamur kesmesi, erişte. Meraklısına aşama aşama nasıl erişte yapılacağını göstereceğim.

Verdiğim ölçüler resimde gördüğünüz 4 beze içindir. Bir öğün için 1 beze ile yaklaşık 3-4 kişinin doyabileceğini düşünerek yapacağınız miktarı hesap edebilirsiniz.

Malzemeler:

10 su bardağı un

10 yumurta

Tuz

Su

1 kase un (kesmek için)

 

Yapılışı:

Erişteyi keseceğimiz hamurun özelliği sert bir hamur olması. O yüzden hamuru yoğururken suyu azar azar ekleyerek kıvamını ayarlayın.

Hamuru yoğurduktan sonra 4 bezeye ayırın.

 

 

Her bir bezeyi oklava ile fazla ince olmayacak şekilde açın.

 

 

Hamurun her tarafını bolca unlayarak resimdeki gibi katlayın ve eriştelerinizi kesmeye başlayın.

 

 

 

 

Kestiğiniz eriştelerinizi isterseniz hemen pişirip yiyebilirsiniz. Tıpkı makarna gibi tuzlu suda haşlayarak pişirebilirsiniz.

Eğer hemen pişirmeyecekseniz, eriştelerinizi saklamadan önce iyice kurutmanız gerekiyor. Bu durumda temiz bir örtü üzerine eriştelerinizi serin ve iyice kuruyana kadar birkaç gün bekleyin.

 

 

Daha sonra kavanozda veya bez bir torba içerisinde, kuru bir yerde, istediğiniz kadar saklayabilirsiniz.

 


Notice: Undefined variable: count in /var/www/html/mutfaksirlari.com/wp-content/themes/twentyfifteen-child/content.php on line 78

Yayınlayan

elifik

1984 Kastamonu doğumluyum ve halen Kastamonu'da yaşıyorum. Diş hekimiyim. Çok sevdiğim bir mesleğim,aşık olduğum bir kocam ve dünya tatlısı iki oğlum var. Ailecek en büyük zevkimiz yeni yerler görmek ve yeni lezzetler tatmak. Paellanın peşinden İspanya'ya, pizzanın peşinden İtalya'ya,gulaşın peşinden Macaristan'a,SeaFood Restorant için Bangkok'a savruluyoruz. Umarım hiç yere inmeyiz :)

2 thoughts on “Erişte”

    1. Afiyet olsun Birsen hanım 🙂 erişteyi farklı şekillerde pişirip kullanıyorsanız bizimle de paylaşın lütfen 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir