Kaşık Helvası

Malzemeler:

250 gr. tereyağ

3 su bardağı un

2.5 su bardağı pudra şekeri

Yapılışı:

Tereyağını tencerede eritin ve unu ekleyerek kavurmaya başlayın.

Un kokusu çıkıp,un hafif renk değiştirene kadar kavurmaya devam edin.

Daha sonra ocaktan indirin ve pudra şekerini ilave ederek karıştırmaya devam edin.

Kaşıkla şekil vererek servis tabağına alın.


Notice: Undefined variable: count in /var/www/html/mutfaksirlari.com/wp-content/themes/twentyfifteen-child/content.php on line 78

Yayınlayan

elifik

1984 Kastamonu doğumluyum ve halen Kastamonu'da yaşıyorum. Diş hekimiyim. Çok sevdiğim bir mesleğim,aşık olduğum bir kocam ve dünya tatlısı iki oğlum var. Ailecek en büyük zevkimiz yeni yerler görmek ve yeni lezzetler tatmak. Paellanın peşinden İspanya'ya, pizzanın peşinden İtalya'ya,gulaşın peşinden Macaristan'a,SeaFood Restorant için Bangkok'a savruluyoruz. Umarım hiç yere inmeyiz :)

7 thoughts on “Kaşık Helvası”

  1. Tarifiniz için çok teşekkür ederim,ben kaşık helvasının delisiyim,dün tarifi yapmaya çalıştım ama olmadı :((tarifede uygun yaptım oysa.
    Sonuç olarak helvayı toparlayamadım çok dağıldı üzgünüm..

    1. Serhan hanım helvayı şekillendirmeyi bende bir yakınımdan öğrendim.Helva kavrulduktan sonra un gibi oluyor dağılıyor. Helvayı kavurduktan sonra daha sıcakken bolca kaşığa alın. Diğer elinize de bir kağıt havlu yaprağı alın. Kaşıktaki toz şeklindeki helvayı diğer elinizdeki kağıt havluya kaşıkla iyice bastırın.Ve elinizdeki içi helva dolu kaşıkla iyice avucunuzun içinde sıkıştırın. Daha sonra helvanın kenarından yavaşça ittirin ve helva avucunuza düşsün.Ben bu şekilde yapıyorum. Merak etmeyin sizinki de bu yöntemle harika alacak.:)

  2. un helvasına ve kavururken ki kokusuna bayılırım ama önceden hiç denememştm malum kavurması uzun sürdüğünden yorucu oluyor, genellkle annem yaparken yardım ederim kavurmasnda..
    ben ölçüleri hemen hemen yarılayarak denedim, enfes oldu… teşekkürler elifcim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir